chirurgia plastyczna i estetyczna

05-070 Sulejówek koło Warszawy, ul. Kruczkowskiego 60
Tel. (022) 783-10-71, fax. (022) 783-26-27

Operacja podniesienia piersi - mastopeksja

Mastopeksja to chirurgiczna technika, która polega na podniesieniu piersi i przywróceniu im dawnego położenia i napięcia.

Mastopeksja pozwala także zredukować wielkość otoczki wokół brodawki sutkowej.
Jednak nie ma operacji, która pozwala trwale wyeliminować efekt grawitacji.

W przypadku zaniku gruczołu, na przykład po karmieniu może być wskazany implant piersiowy równocześnie z mastopeksją aby uzyskać dobrą wielkość o kształt piersi.

Najlepszymi kandydatkami do operacji są zdrowe, zrównoważone emocjonalnie kobiety, które mają realistyczne oczekiwania co do rezultatu.
Najlepsze wyniki uzyskuje się u kobiet z małymi piersiami.
U tych z dużymi piersiami wynik może nie być długotrwały.
Jeśli jednak planuje się mieć więcej dzieci dobrze jest odłożyć operację na czas późniejszy. W czasie ciąży bowiem nastąpi ponowne rozciągnięcie skóry, co może zniweczyć wynik operacji.

Ryzyko operacji - jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej to: możliwość krwiaka, infekcje w miejscu operacji, nieprawidłowej reakcji na leki stosowane do znieczulenia.
Konsekwencją powikłań w gojeniu mogą być nieprawidłowe blizny a także gorsze czucie brodawki sutkowej. Gorsze gojenie ma miejsce u palaczy papierosów.

Przygotowanie do operacji
Konieczne: dobry ogólny stan zdrowia, prawidłowe badania laboratoryjne - morfologia, wskaźniki krzepnięcia, rentgen klatki piersiowej, wskazane USG piersi lub mammografia przed operacją.

Operacja
Znieczulenie ogólne-narkoza. Czas trwania od 1,5 do 3 godzin.
Cięcie wokół brodawki, dalej pionowo w dół i pod piersią w kształcie kotwicy.
Niekiedy przy opadaniu piersi niewielkiego stopnia wystarczy cięcie wokół brodawki.
Nadmiar skóry usuwa się, brodawkę wraz z otoczką przemieszcza się ku górze do nowej pozycji. Rany zeszywa się szwem śródskórnym. Zakłada się opatrunek wokół klatki piersiowej na kilka dni.

Zalecenia po operacji
Po utrzymują się zasinienia i obrzęk piersi przez kilka do kilkunastu na dni. Ból po operacji nie jest dotkliwy i ustępuje po zwykłych środkach. Zaleca się noszenie biustonosza przez całą dobę przez 3-4 tygodnie po operacji. Szwy usuwa się po 7-14 dniach. Blizny początkowo różowe, twarde, widoczne dojrzewają w ciągu sześciu miesięcy do roku i stają się słabo widoczne, lecz nigdy nie znikają bez śladu.
Można wrócić do pracy w ciągu 7-14 dni. Należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i unoszenia ramion przez 3-4 tygodni.
Należy unikać seksu przez 7-14 dni, wysiłkowych dyscyplin sportu przez miesiąc.

Dokumentacja fotograficzna przed i pooperacyjna pokazuje rezultat operacji.

dr n.med. Ewa Dobrska

© 2008 tworzenie stron www.mornel.com & chirurgia plastyczna Vita-Glob & porady psychologiczne